Bonitácia vo vzorkovnici chovu ošípaných vo VPP potvrdila vynikajúce výsledky

Celková plemenná hodnota prasníc základného stáda vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU vysoko prekračuje dosahované výsledky v rámci šľachtiteľských chovov v Slovenskej republike.

Vo vzorkovnici chovu ošípaných na farme v Žiranoch Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku (VPP) SPU sa 16. septembra uskutočnila bonitácia v šľachtiteľskom chove bielej ušľachtilej. Cieľom každoročného hodnotenia je komplexne stanoviť plemennú hodnotu ošípaných, a to podľa výsledkov kontroly úžitkovosti, zdravotného stavu a posúdenia exteriéru (typ, konštitúcia, zovňajšok).

Predvedených bolo 28 plemenných prasníc a tri plemenné kance. Dosahované výsledky sa už dlhoročne pohybujú vysoko nad priemerom výsledkov v šľachtiteľských chovoch na Slovensku, čo dokazuje i pravidelné umiestňovanie na prvých miestach v súťaži NAJ slovenský chov. Za posledné roky sa počet živo narodených prasiat na prasnicu pohybuje na úrovni okolo 30 – 35 jedincov. Počet odchovaných prasiat na prasnicu a rok je 28 až 30 jedincov. Výborná kvalita produkovaného potomstva kančekov plemena biela ušľachtilá sa odzrkadľuje v pravidelnom zaraďovaní plemeníkov do šľachtiteľských chovov a reprodukčných chovov v rámci Slovenska.

Reprodukčná úžitkovosť, kvalita produkovaného plemenného materiálu, ako i dosahovaná celková plemenná hodnota u prasníc základného stáda vysoko prekračuje dosahované výsledky v rámci šľachtiteľských chovov SR. „Prasnice základného stáda sú výborné predstaviteľky plemena biele ušľachtilé. Chov plní všetky kritériá stanovené pre šľachtiteľský chov,“ skonštatoval predseda bonitačnej komisie Jozef Horváth.

Šľachtiteľský chov plemena biela ušľachtilá vo VPP na farme v Žiranoch patrí k najlepším chovom v rámci Slovenska. Za posledných osem rokov je nosným chovom v produkcii kancov nových línií plemena biela ušľachtilá pre potrebu zaraďovania v šľachtiteľských chovoch a reprodukčných chovoch v rámci Slovenska, uviedol J. Horváth a riaditeľ plemennej knihy Ján Drahovský.

Za dosiahnuté výsledky v chove patrí poďakovanie pracovníkom Ústavu chovu zvierat FAPZ SPU – profesorovi Jurajovi Mlynekovi, docentovi Ondřejovi Bučkovi, docentovi Ivanovi Imrichovi, ako aj pracovníkom farmy pod vedením inžinierky Zdenky Vavrovej v spolupráci s plemenárskym zootechnikom Zoltánom Jakabovičom.