Vzorkovnice
Vzorkovnica chovu hovädzieho dobytka
Vzorkovnica chovu hovädzieho dobytka vytvára všetky základné podmienky na realizáciu praktickej výučby odborných predmetov, prevádzkovej a odbornej praxe, ako aj na spracovanie záverečných prác študentov so zameraním na zvládnutie komplexného manažmentu moderného podniku s chovom hovädzieho dobytka. Na realizáciu uvedených činností má Vysokoškolský poľnohospodársky podnik (VPP) SPU v Nitre vytvorené všetky podmienky, ktoré vychádzajú zo súčasnej kvality chovaných zvierat, dosahovaných parametrov úžitkovosti a technológie chovu, s využívaním najnovších poznatkov zootechnickej vedy a zabezpečením najmodernejších smart technológií chovu.
Základným cieľom vzorkovnice je študentom demonštrovať chov mliekových plemien dobytka so zameraním na moderné postupy výživy a kŕmenia, dojenia a prvotného ošetrenia mlieka, etológie, welfare, zoohygieny, hodnotenia plodnosti a riadenia reprodukcie v stáde, techniky a technológie chovu jednotlivých kategórií hovädzieho dobytka. V rámci výučby jednotlivých predmetov sa študenti oboznámia aj so stavebno-dispozičným riešením ustajňovacích objektov a komplexným manažmentom stáda v modernom chove dojníc.
Dojnice sú ustajnené vo voľnom ustajnení s ležiskovými boxami, ktoré sú z hľadiska demonštrácie technológií nastielané separátom, resp. sú vybavené gumenými matracmi a v poslednom období sa začínajú testovať aj tzv. vodné matrace. Ostatné priestory maštalí majú betónové podlahy, resp. sú pokryté gumenými rohožami. Zhŕňanie výkalov sa vykonáva šípovou lopatou, s frekvenciou zhŕňania šesťkrát za deň. V poslednom kontrolnom období dojnice dosiahli priemernú úžitkovosť 10 392 kg mlieka s obsahom tuku 3,86 % a obsahom bielkovín 3,26 %. V rámci identifikácie, vyhľadávania ruje a sledovania zdravotného stavu, sú vybavené obojkami s najmodernejším automatizovaným systémom identifikácie dojníc. Tie z praktického hľadiska významne prispievajú k zlepšeniu reprodukčných ukazovateľov a zdravotného stavu dojníc na farme a zároveň predstavujú významný prínos pre demonštráciu najmodernejších smart technológií operatívneho denného manažmentu stáda.
Vzorkovnica chovu ošípaných
Vzorkovnica chovu ošípaných na VPP SPU patrí k najlepším chovom plemena biela ušľachtilá v rámci Slovenskej republiky. Dosahované výsledky úžitkovosti sú už dlhoročne vysoko nad priemerom dosahovaným v šľachtiteľských chovoch SR. Dôkazom toho je aj umiestnenie chovu na prvom mieste v súťaži NAJ Slovenský chov.
Za posledné roky sa počet živo narodených prasiatok na prasnicu pohybuje nad 30 jedincov. Kvalita produkovaného potomstva prasničiek a kančekov plemena biela ušľachtilá je na výbornej úrovni. Prasnice základného stáda sú výbornými predstaviteľkami plemena biela ušľachtilá, chov plní všetky kritériá stanovené pre šľachtiteľský chov. Reprodukčná úžitkovosť, kvalita produkovaného plemenného materiálu, ako aj dosahovaná celková plemenná hodnota u prasníc základného stáda, vysoko prekračuje dosahované výsledky v rámci šľachtiteľských chovov SR.
Dosahované úžitkové parametre umožňujú prezentovať študentom metodické postupy, ako manažovať chov ošípaných s cieľom dosiahnuť špičkovú úžitkovosť. Vzorkovnica umožňuje nadobudnúť praktické skúsenosti a schopnosti v celom priereze chovu ošípaných. Študenti získajú zručnosti, ktoré vedia aplikovať vzhľadom na požiadavky súvisiace s biologickými a etologickými nárokmi na technologické linky pri kŕmení a napájaní ošípaných, ako aj požiadavkami na mikroklímu, chovateľské prostredie a dobrý zdravotný stav ošípaných. Získajú priame praktické zručnosti z oblasti reprodukcie ako základu efektívnosti manažmentu chovu ošípaných. Priamo pracujú s kategóriou vysokoprasných, rodiacich a dojčiacich ošípaných. Oboznámia sa s technológiou predvýkrmu a výkrmu ošípaných, prakticky si osvoja obrat stáda ošípaných.
Vzorkovnica chovu oviec a kôz
Vzorkovnica chovu oviec a kôz poskytuje študentom najnovšie poznatky z chovu malých prežúvavcov – oviec a kôz. Študenti sa na cvičeniach zoznámia so špičkovým biologickým materiálom, rôznymi plemenami oviec a kôz chovaných na Slovensku a v zahraničí, spoznajú progresívne systémy chovu, použitie modernej techniky a technológie v praxi. Tiež sa bližšie zoznámia s behaviorálnymi prejavmi oviec a kôz pri rôznych činnostiach v rámci chovateľského roka, pochopia zásady odchovu a výkrmu jahniat.
V rámci vzorkovnice chovu oviec a kôz sú vedené dva šľachtiteľské chovy oviec plemena ile de France (IF) a plemena suffolk (SF). Okrem oviec v uvedených dvoch šľachtiteľských chovoch je súčasťou vzorkovnice 10 plemien oviec (zošľachtená valaška, cigája, slovenská dojná ovca, berrichon du Cher, charollais, východofrízske plemeno, lacaune, romney marsch, oxford down a racka) a dve plemená kôz (biela krátkosrstá koza a búrska koza).
Na základe výsledkov kontroly úžitkovosti oviec v šľachtiteľskom chove plemena IF a SF môžeme hodnotiť oba chovy v rámci Slovenska za priemerné, v niektorých ukazovateľoch nadpriemerné. Za posledných päť rokov bola v šľachtiteľských chovoch priemerná plodnosť na obahnenú ovcu pri plemene IF na úrovni 150,44 %, pri plemene SF 133,6 %. Priemerné denné prírastky jahniat do odstavu sú priemerné pri plemene IF a lepšie sú pri plemene SF.
Vysokým nárokom na kvalitu zodpovedajú aj produkované aukčné barany. Dlhoročne používaný systém chovu vychádza z tradičného karpatského spôsobu chovu dojných oviec, keď sa ovce pripúšťali v mesiaci august až október a väčšina jatočných jahniat sa predávala pred veľkonočnými sviatkami, s následným dojením bahníc a s trhovou produkciou mlieka.
Vzorkovnica chovu koní
Chov koní je dôležitým segmentom poľnohospodárskej výroby a krajinotvorby, zároveň plní významnú úlohu v duševnom rozvoji človeka a kultúre spoločnosti. Využitie koní v procese agroturistiky a hiporehabilitácie prináša tomuto odvetviu živočíšnej výroby nový rozmer. Všetky tieto smery chovu koní sú zahrnuté do študijných osnov vzdelávacieho programu hipológia na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre a prostredníctvom voliteľných predmetov sú ponúkané aj študentom s iným študijným zameraním.
Úlohou vzorkovnice chovu koní je poskytnúť študentom možnosť získať praktické skúsenosti a zručnosti v systéme chovu a využití koní v súčasných podmienkach poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Zároveň chce poukázať na inovatívne prvky využívané v chove koní.
V rámci realizácie odbornej praxe cez vzorkovnice chovu koní sú študenti zapojení do zabezpečovania každodennej prevádzky vzorkovnice. Aktívne sa zapájajú do základného ošetrovania koní, výcvikového procesu, prípravy tréningových plánov a zabezpečovania prevádzky jazdeckého strediska. Touto činnosťou si budujú a rozvíjajú základné návyky správneho manažovania v oblasti chovu koní. SPU sa prostredníctvom vzorkovnice chovu koní a svojich študentov úspešne prezentuje aj na rôznych chovateľských podujatiach, ktoré sú vyústením kvalitného praktického vzdelávania na úseku chovu koní.
V súčasnosti vzorkovnica chovu koní disponuje 15 zvieratami. V tejto skupine je zahrnutá základná plemenná skladba najrozšírenejších plemien koní využívaných u nás, ako aj jednotlivé kategórie koní. Všetky kone sa aktívne využívajú na realizáciu praktickej výučby a praxe. Vzorkovnica chovu koní sa zároveň využíva ako praktické centrum výučby na analytické hodnotenia zvierat.
Vo vzorkovnici je realizovaná praktická výučba zameraná na rozvoj vedomostí z oblasti výcviku, ošetrovania, zoohygieny, reprodukcie, výživy a manažmentu v oblasti chovu koní. Študenti získavajú vedomosti o plemenárskej dokumentácii a riadení chovného zariadenia. Pracujú s modernými prístrojmi pre diagnostiku stavu chovateľského prostredia. V zostavovaní tréningových plánov využívajú interaktívne zariadenia na sledovanie mechaniky pohybu a intenzity zaťaženia koní. Získavajú potrebné zručnosti na úspešné riadenie výcvikového zariadenia. Na praktických cvičeniach študenti získavajú kompetencie v oblasti hodnotenia exteriéru a mechaniky pohybu rôznych kategórií koní.
Vzorkovnica rybného hospodárstva
Vo vzorkovnici sa študenti učia poznávať jednotlivé hospodársky chované druhy rýb, oboznamujú sa s technológiou chovu rýb a v praxi vidia aj organizáciu a priebeh výlovu rybníka. Priamo na rybách zisťujú základné biometrické údaje potrebné na posudzovanie chovateľskej hodnoty a výpočet indexov. V rámci praktickej pitvy rýb si študenti prehlbujú vedomosti z anatómie a topografie, vypočítavajú základné ichtyologické indexy a stanovujú jatočnú výťažnosť.
V oblasti mapovania a monitoringu abiotickej zložky ekosystému Vodnej nádrže Kolíňany sa aktivity zameriavajú na kontinuálny monitoring odtokových charakteristík a periodický monitoring kvalitatívnych parametrov vôd na vodnom toku Bocegaj. Okrem toho sa na vzorkovnici uskutočňuje periodické zameriavanie zmien geomorfologických parametrov dna vodnej nádrže a boli bilancované zmeny akumulačného objemu zapríčinené prítokom splaveninového materiálu z vodného toku.
Študenti sa zúčastňujú na praktických cvičeniach zameraných na odber biologického materiálu, stanovovanie biochemických parametrov, markerov oxidatívneho stresu krvi, krvného séra a vybraných tkanív sladkovodných živočíchoch, ako aj na sledovanie obsahu environmentálnych polutantov vo všetkých matriciach biologického charakteru realizovaných v Laboratóriu hematológie a klinickej biochémie a Laboratóriu celulárnych štruktúr. V rámci praktickej výučby vzorky rýb slúžia na ukážky sladkovodného organizmu a reprodukčnej sústavy. Na základe experimentálnych cieľov sa v rámci vzorkovnice realizujú bakalárske, diplomové a dizertačné práce. Tie sú vo veľkej miere zamerané na ekotoxikologické štúdie objasňujúce vplyvy kontaminantov životného prostredia na zdravotný stav rýb.
Vzorkovnica špeciálneho chovateľstva
Praktická výučba vo vzorkovnici je zameraná na získavanie skúseností s organizáciou a vedením spoločných poľovačiek v zmysle aktuálnych legislatívnych predpisov a národných poľovníckych tradícií. Študenti sa oboznamujú so základnými legislatívnymi prvkami a nevyhnutnými organizačnými krokmi na zabezpečenie spoločnej poľovačky. V rámci terénnych cvičení získavajú základné zručnosti z chovu a lovu malej zveri, manipulácie a zaobchádzania s ulovenou zverou, ako aj skúsenosti s prvotným ošetrením zveri po ulovení. Predmetom prevádzky vzorkovnice je výkon práva poľovníctva na základe dohody o postúpení výkonu práva poľovníctva.
Vzorkovnica je zameraná na chov a lov malej zveri a ako zákonom schválená samostatná bažantnica slúži na demonštráciu spoločných poľovačiek na účely praktickej výučby študentov predmetu poľovníctvo a kurz poľovníctva a špeciálneho chovateľstva. Okrem toho slúži na prezentáciu praktického chovu malej zveri formou prevádzky zákonom stanovených kŕmnych zariadení a ostatných poľovníckych zariadení. Vo vzorkovnici študenti nadobudnú praktické skúseností pri práci s exotickými zvieratami, naučia sa overovať nové technológie chovu vybraných druhov plazov, obojživelníkov, hmyzu a laboratórnych zvierat. Zároveň nadobudnú zručnosti s prípravou základnej a produkčnej kŕmnej dávky vybraných druhov zvierat, zberom krmiva, čistením ubikácii a zabezpečovaním základných denných pracovných činností. Pomáhajú pri zootechnických a veterinárnych zákrokoch. Získajú skúsenosti pri odbere vzoriek (analýzach). Súčasťou vzorkovnice je aj mini zoo. V súčasnosti sa v nej nachádza 11 zvierat, z toho päť muflónov obyčajných (lat. Ovis musimon), štyri daniele škvrnité (Dama dama) a dve kozy bezoárové (Capra aegagrus). Vo voliére na chov pernatej zveri je samec a samica páva korunkatého (Pavo cristatus).
Vzorkovnica vinohradníctva a vinárstva
Vzorkovnica je určená na dopestovanie rastlinného materiálu na praktickú výučbu, ako aj na práce s spojené s následným spracovaním a analýzou. Cieľom je tiež poskytnúť prehľad a poznatky o technológii spracovania hrozna na mušt a víno. Študenti si môžu osvojiť technologické úkony úpravy muštu pred kvasením, podmienky fermentácie, čírenia a stabilizácie vína v priestoroch Akademického vinárstva v Oponiciach – Academic Winery.
Vo vzorkovnici môžu študenti získať praktické skúseností a zručnosti pri identifikácii muštových a stolových odrôd viniča hroznorodého, ako aj pri overovaní nových technológií produkcie. Oboznámia sa tiež s rôznymi spôsobmi rezu a starostlivosti o vinohrad, s typmi vedenia viniča a naučia sa práci s pôdou. Vzorkovnica im umožňuje aj získanie skúseností pri zbere dát (analýzach) v rámci vybudovaných výsadieb, spoznať odrodový sortiment viniča, fyziologickú podstatu tvorby biomasy viničového kra a možnosti jej regulovania, škodlivé činitele viniča a agrotechnické opatrenia používané vo vinohradoch. Študenti získajú zručnosti pri kvalitatívnej a kvantitatívnej chemickej analýze obsahu zdraviu prospešných, biologicky účinných látok, ale aj kontaminantov, ktoré vplývajú na zdravie konzumentov. Praktická výučba vo vzorkovnici je zameraná na prehľad prác počas spracovania hrozna bielych a modrých odrôd od príjmu hrozna – váženie, po spracovanie – mletie a odstopkovanie. Študenti nadobudnú všeobecné vedomosti o spracovaní hrozna na víno, požiadavkách a určovaní kvality hrozna, spôsoboch zberu hrozna, procesoch lisovania hrozna a úpravy muštu pred kvasením, ako aj o možnostiach kvasenia muštu a regulácii procesu kvasenia. Okrem práce s hroznom a jeho dopestovaním sa oboznámia aj s procesom spracovania a výrobou rôznych vinárskych produktov.
Vzorkovnica záhradníctva
Vzorkovnica záhradníctva sa rozprestiera na rozlohe takmer 10 ha, na ktorej je sústredené široké spektrum poľných plodín, ovocných kultúr viniča hroznorodého a zelenín. Cieľom Demonštračnej záhrady je prezentovať študentom široké spektrum rastlinných druhov počas celého vegetačného obdobia. Demonštračná záhrada je určená nielen na dopestovanie rastlinného biologického materiálu na praktickú výučbu, ale aj na práce spojené s následným spracovaním a analýzou rastlinného materiálu. Cieľom je poskytnúť študentom možnosť získať praktické skúsenosti pri identifikácii sortimentu zeleniny, jedlých kvetín, liečivých, koreninových a aromatických rastlín, ovocných drevín, jednoročných a viacročných kŕmnych a trávnikových druhov, poľných plodín, okrasných drevín a bylín. Môžu tu overovať nové technológie produkcie a pestovania vybraných druhov zeleniny, liečivých, koreninových a aromatických rastlín a hospodársky významných húb, hlavných druhov poľných plodín, krmovín, okrasných drevín, bylín a trávnikov. Naučia sa správne postupy pri ošetrovaní produkčných a okrasných rastlín počas sezóny, nadobudnú zručnosti základných a doplnkových spôsobov rezu ovocných a okrasných drevín, praktických zručností pri práci s pôdou, budovaní rôznych typov pestovateľských záhonov, pri hodnotení kvality orby, predsejbovej prípravy pôdy, sejby a sadby, plečkovania a oborávania. Študenti majú možnosť získať skúsenosti pri zbere dát (analýzach) v rámci vybudovaných výsadieb produkčných a okrasných rastlín a vybraných druhov poľných plodín. Vo vzorkovnici tiež nadobudnú praktické zručnosti pri obhospodarovaní včelstiev, získavaní a spracovaní včelích produktov. V neposlednom rade majú možnosť získať zručnosti pri kvalitatívnej a kvantitatívnej chemickej analýze obsahu zdraviu prospešných, biologicky účinných látok, ale aj kontaminantov, ktoré vplývajú na zdravie konzumentov v plodinách dopestovaných vo vzorkovnici.
Vzorkovnica technologických zariadení stavieb
Hlavným cieľom vzorkovnice je demonštrovať výsledky stavebno-konštrukčných prvkov v nadväznosti na použité technológie v bežných chovoch, ako i v systémoch presného chovateľstva. Študenti sa tu tiež naučia overovať technologické riešenia v chovateľstve hospodárskych zvierat v procese ich technického vývoja. V praxi sa zoznámia s meraniami a analýzami na recyklátových podstielkach a vodných matracoch pre zvieratá, sprchovaním zvierat počas tepelnej záťaže (riadené pre úsporu vody fotobunkami) či kombinovanými systémami ochladzovania motorickou inštaláciou s riadením intenzity a energetickej náročnosti. Oboznámia sa s takými prvkami, ako sú nezamŕzajúce nerezové a plastové napájacie systémy, metódy a systémy merania emisií, hrebeňová vetracia štrbina k odvetraniu škodlivín či konštrukcie vegetačného tienenia. Výhodou je aj blízkosť identických objektov s možnosťou porovnávacích metodík po inštalácii inovácie v jednom objekte, kde druhý slúži ako referenčný bod. V súčasnosti sú ďalšie zámery vzorkovnice orientované na nízkoenergetické a nízkoemisné systémy – ich inštalácie a prototypy, ako aj na sledovanie diferencovaných možností ich využitia vzhľadom na odlišnosti požiadaviek zvierat. Nadväzujúcou a súvisiacou oblasťou poznania pre študentov je pôsobenie farmy v krajine, vplyv technológií na životné prostredie nielen v interiéroch, ale aj v oblasti posudzovania emisií, zakomponovávanie zelených technológií a zelenej infraštruktúry na univerzitnej farme.
Vzorkovnica presného poľnohospodárstva
Vzorkovnica je zameraná na aplikáciu prvkov systému presného poľnohospodárstva v oblasti rastlinnej výroby podľa najnovších trendov informatizácie, digitalizácie, automatizácie a robotizácie poľnohospodárskej výroby, s dopadom na racionálne využívanie techniky, zvýšenie efektívnosti výroby a zlepšenie dopadov na životné prostredie v kontexte klimatických zmien.
Cieľom vzorkovnice je rozširovať praktické poznatky študentov v oblasti využívania informačných technológií a digitalizácie v sfére riadenia rastlinnej výroby v zmysle filozofie presného poľnohospodárstva vrátane rozširovania znalostí v sfére využívania autonómnych zariadení, s dôrazom na vývoj riadiacich algoritmov ich ovládania a využívania meracích a aplikačných zariadení. Tiež rozšíriť praktické poznatky študentov v oblasti využívania prvkov variabilnej aplikácie vstupov, diaľkového prieskumu Zeme, proximálneho snímania pôdy a porastu založeného na rôznych princípoch (optické, elektronické, mechanické a iné), a to za podpory využívania platformy globálnych navigačných satelitných systémov.
Dlhodobým strategickým cieľom vzorkovnice je stať sa nosnou časťou premeny Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU na inovatívny podnik typu SmartFarm, ktorý spĺňa koncept informatizácie a elektronizácie výroby a je súlade s víziou téz Poľnohospodárstva 4.0. Vzorkovnica je zameraná na aplikáciu prvkov systému presného poľnohospodárstva v oblasti rastlinnej výroby podľa najnovších trendov informatizácie a digitalizácie poľnohospodárskej výroby, s dopadom na racionálne využívanie techniky, zvýšenie efektívnosti výroby a zlepšenie dopadov na životné prostredie v kontexte klimatických zmien.
Vzorkovnica spoľahlivosti dopravnej techniky
Cieľom vzorkovnice je oboznámiť študentov s problematikou technického stavu a životnosti mobilnej techniky prostredníctvom praktickej výučby, ktorá sa realizuje v študijných programoch: výrobné technológie v automobilovom priemysle, automobilové dopravné systémy, kvalita a bezpečnosť vo výrobných technológiách, manažérstvo prevádzky techniky, riadiace systémy vo výrobnej technike, obchodovanie a podnikanie s technikou.
Prostredníctvom vzorkovnice je tiež zabezpečovaná meracia a diagnostická technika, ako aj priestorové podmienky z pohľadu vybavenia učebne pre realizáciu praxe. Cieľom vzorkovnice je vytvorenie základnej technickej podpory pre hodnotenie spoľahlivosti dopravnej techniky z pohľadu diagnostiky technického stavu strojov, určenie poruchy a jej príčiny, manažmentu údržby a opráv, kontroly kvality materiálov a výrobných technológií časti strojov, ako aj stanovenie odolnosti materiálov proti opotrebeniu.
Vzorkovnica meraní a monitoringu zložiek životného prostredia
Účelom vzorkovnice je zabezpečiť študentom prístup k meracej a monitorovacej prístrojovej technike na analýzu zložiek životného prostredia osadenej v reálnych výrobno-prevádzkových podmienkach s možnosťou praktického merania meteorologických, hydrologických a hydropedologických prvkov podľa dohodnutých medzinárodných alebo vnútroštátnych postupov a metodík.
Vzorkovnica je zameraná na zber a vyhodnotenie dát meteorologických a hydrologických pozorovaní a meraní. Meteorologické a hydrologické údaje sa kontinuálne merajú už od roku 1961. Študenti nadobudnú praktické zručnosti a skúsenosti pri meraní, spracovaní a vyhodnotení meteorologických a hydrologických meraní. Získané údaje a dáta sú dôležité pre vyhodnocovanie zmien klímy v danom regióne, slúžia na účely vypracovania znaleckých posudkov v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia.
Kurz monitoringu zložiek životného prostredia je zameraný na získanie praktických skúseností s monitoringom a meracou technikou pre vyhodnotenie kvality vody na základe vybraných meraných parametrov, meranie a vyhodnotenie vybraných prvkov kvality ovzdušia a analýzu produkovaného odpadu v obci. Absolvent kurzu bude vedieť vybrať vhodný spôsob merania určeného parametra a na základe výsledkov zhodnotiť aktuálny stav. Tiež bude vedieť pripraviť, zrealizovať a vyhodnotiť analýzu komunálneho odpadu v obci. Cieľom predmetu kurz environmentálneho manažmentu je nadobudnutie praktickej skúsenosti a overenie teoretických poznatkov v reálnych podmienkach podniku. Obsahom kurzu je efektívne preverenie dodržiavania požiadaviek environmentálnych noriem v praxi. Absolventi sa naučia, ako využívať výsledky identifikácie, posúdenia a monitorovania aspektov pri auditovaní, ako preverovať riadenie odpadového hospodárstva, vzniku a vypúšťania odpadových vôd a emisií do ovzdušia, hospodárenia s prírodnými zdrojmi i ostatných vplyvov pôsobiacich na životné prostredie (úniky látok, hluk, zápach a pod.). Okrem toho sa študenti naučia, ako preverovať aj také elementy manažérskeho systému, ako je komplexnosť identifikácie a určovania významnosti environmentálnych aspektov, vhodnosť komunikácie, dostupnosť zdrojov, havarijná pripravenosť, alebo efektívnosť nápravnej a preventívnej činnosti.
Vzorkovnica rastlinnej výroby
Cieľom vzorkovnice je zabezpečiť študentom možnosť nadobudnúť vedomosti, získať praktické zručnosti a umožniť nácvik ich kompetencií v oblasti agronómie s dôrazom na obrábanie pôdy, zakladanie porastov, agrobiologické kontroly porastov, ošetrovanie porastov počas vegetácie a zber porastov hlavných druhov poľných plodín a krmovín. Vzorkovnica rastlinnej výroby ponúka študentom reálny pohľad na rastlinnú výrobu v praxi.
Dlhodobým cieľom je vysievať a vysádzať vo vzorkovnici široké spektrum druhov poľných plodín, s ktorými sa študenti stretnú v praxi pri výkone svojho budúceho povolania.
V súčasnosti vzorkovnica rastlinnej výroby disponuje pestrou paletou diferencovaných plôch a ich sortimentálnej náplne. Praktická výučba študentov v porastoch poľných plodín umožňuje v reálnych podmienkach hodnotiť kvalitu základného obrábania pôdy, predsejbového obrábania pôdy, sejby a kultivačných zásahov počas vegetácie. Cieľom je zvyšovanie praktických zručností študentov reálnym výkonom agrobiologických kontrol nástupu jednotlivých fenofáz poľných plodín a nácvikom rozhodovacieho procesu v oblasti hnojenia, ošetrovania proti chorobám, škodcom a burinám a zberu. Študenti tiež môžu priamo v priestoroch Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU využívať laboratórium zriadené na analýzu kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov zŕn a semien poľných plodín.